"Ole ise see muutus, mida tahad maailmas näha". Mahatma Ghandi

KOSE ANK ÜLDINFO

Kose Avatud Noortekeskus on KOV allasutus, mis tegutseb põhimääruse alusel ning hõlmab 5 valla noortekeksust (Kose, Oru, Ravila, Habaja ja  Ardu noortekeksusi).

KOSE AVATUD NOORTEKESKUSE DIREKTOR (tööaeg 8.00 – 16.00)

Angela Kilk angela[ät]kose.ee, TELEF:  58862229

Kose valla noortekeksused töötavad avatud noorsootöö meetodil. Noortekeskuse põhitunnuseid tehniliste tingimuste kõrval on avatud noorsootöö põhimõtete rakendamine. Avatud noorsootöö eesmärk on pakkuda noorele inimesele vabatahtlikkuse alusel osalemise võimalusi, et toetada tema aktiivsust ja toimetulekut ühiskondlikus elus.

Märksõnadeks on avatus ja noorte vaba tahe.  Avatud noorsootöö tugevus seisneb noorte kaasatuses ja isetegemises. Avatud noorsootöö baseerub inimsuhetel, tegutsetakse noortelt noortele põhimõttel või koos noortega. Noorsootöötaja roll on olla mentoriks. Tegemist on pikaajalise protsessiga, mille raames toetatakse noort olema noor või noore saamist täiskasvanuks.

Tulemustele keskendumise asemel on olulisem protsess ise. Kõik see annab eelduse positiivse keskkonna loomiseks, mille tõttu noor tunneb, et on juba täna kogukonna ja ühiskonna jaoks oluline.

Noortekeskuste tegevused mõjutavad eelkõige noori omandama ja kasutama eluks vajalikke oskusi ja pädevusi, soodustavad noore algatus- ja kujutlusvõimet,  ettevõtlikkust, arendavad kriitilist ja süstemaatilist mõtlemist, toetavad identiteediotsinguid, sotsialiseerumist ning väärtushinnangute kujunemist. Noortekeskus pakub oma tegevustega nii aktiivse kui ka passiivse osalemise võimalusi. Aktiivse osaluse puhul mõtlevad noored ise välja idee ja on selle teostamise juures loomise hetkest analüüsini välja. Passiivse osaluse puhul saab noor osa noortekeskuste loodud ja suunatud tegevustest. On tavapärane, et aktiivse osaluse eeldus on varem noortekeskuste poolt pakutud tegevustes osalemine (temaatilised üritused, noortele suunatud programmid).

Lähtuvalt avatud noorsootöö põhimõtete eesmärgist on tegevused:

  • hariduslikud, mis võimaldada noorel omandada oskusi ja teadmisi;
  • võrdseid võimalusi tagavad ehk sobilikud kõigile noortele olenemata nende hariduslikust,  majanduslikust või sotsiaalsest taustast;
  • läbi usaldusliku suhte noorsootöötaja ja noore vahel osalemist soodustavad ning julgustavad, et noor sooviks osaleda teda puudutavates otsustusprotsessides;
  • toetavad, et noor mõistaks teemasid, mis mõjutavad teda ja ühtlasi kogu ühiskonda, ning räägiks nende puhul kaasa.

Toimimispõhimõtete ja maine ühtlustamiseks kinnitasid 2013. aastal Eesti ANK ja valdkonna eksperdid suunisdokumendi „Noortekeskuste Hea Tava“. Tegemist on soovitusliku abimaterjaliga noortekeskuse asutamisel,  arendamisel, toetamisel  ja koostöösse kaasamisel. Dokumendi juurde kuulub hindamisleht, mille alusel saab iga noortekeskus oma keskust etteantud „Hea Tava“ kriteeriumide järgi hinnata, et vajaduse korral koostada arendusplaanid.

Noorsootöö valdkondadevahelise töö tulemusena kujuneb noorel kogemuste pakett, mis sisaldab kõike vajalikku ettetulevate väljakutsete, valikute ja võimalustega positiivseks toimetulekus.

Lähemalt saab lugeda avatud noorsootöö ja noortekeksuste toimimise põhimõtetest Eesti ANK kodulehelt. 

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Sildipilv

%d bloggers like this: